jpg_art_1

Prowadnice

Prowadnice są to odpowiednio współpracujące części mechanizmów, które pozwalają na zmianę położenia elementów prowadzonych. Połączenie prowadnicowe składa się z prowadnicy i prowadnika, najczęściej realizują one ruch prostoliniowy. Ze względu na dużą ilość kryteriów, podziałów prowadnic jest kilka. Warto pamiętać, że podstawowym warunkiem doboru prowadnic są siły i momenty (nośność prowadnicy) jakie będą działać na prowadnice.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_2

Sztywność statyczna

Pojęcie sztywność statyczna / sztywność elementu – rozumie się jako stosunek uogólnionej siły wywołującej odkształcenia w danym kierunku, do wielkości uogólnionego przemieszczenia. Prostymi słowami – działamy na jakiś element stałą siłą, powoduje to przemieszczenie (odkształcenie) tego elementu. Stosunek siły do przemieszczenia to sztywność. 

...

Czytaj dalej →
jpg_art_3

Osie i wały

Oś lub wał to element maszyny lub urządzenia, który jest łożyskowany i na którym znajdują się inne części maszyny, które wykonują ruch obrotowy (np. koło zębate) lub ruch wahadłowy. Głównym zadaniem jakie spełniają wały to przenoszenie momentu obrotowego, a to oznacza, że wały zawsze wykonują ruch obrotowy.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_4

Temperatura w strefie skrawania

Praktycznie cała moc skrawania podczas obróbki zostaje zamieniona na ciepło. Oznacza to, że w procesie skrawania wytwarzane jest ciepło o mocach nawet do kilku kW. Zjawiska cieplne w obszarze skrawania, a zwłaszcza rozpływ ciepła i rozkład temperatur na ostrzu i przedmiocie obrabianym, istotnie wpływają na trwałość narzędzia, czyli na koszt i wydajność obróbki oraz na dokładność wymiarowo-kształtową i chropowatość powierzchni.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_5

Frezowanie

Frezowanie stanowi jeden ze sposobów obróbki skrawaniem. Jest stosowane do obróbki płaszczyzn, wykonywania rowków, nacinania gwintów czy wykonywania kół zębatych. Podczas skrawania krawędzie skrawające frezu nie pracują wszystkie jednocześnie, lecz kolejno jedna za drugą, przy czym zetknięcie narzędzia z materiałem obrabianym istnieje tylko na pewnej części  freza to znaczy, że jednocześnie pracuje tylko określona część ostrzy. Zapewnia to dobre warunki chłodzenia ale ma też swoją wadę.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_6

Chropowatość powierzchni

Chropowatość powierzchni jest – ogólnie mówiąc – cechą każdego ciała stałego, a dokładniej cechą opisującą jego powierzchnie zewnętrzne. Jest ona ściśle powiązana z obróbką skrawaniem, ponieważ to rodzaj wykonywanej obróbki i dobrane parametry skrawania decydują o uzyskanej chropowatości powierzchni. Nic w naszym życiu nie jest i nie będzie idealne. Wyobraźmy sobie, że po operacji toczenia wałka, jego powierzchnia zewnętrzna ma być idealnie ‘prosta’.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_7

Łożyska

W przypadku każdej z maszyn bardzo istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniego położenia osi obrotu. W szczególności dotyczny to wałków i osi. I właśnie w tym celu, czyli zapewnieniu odpowiedniego położenia i możliwości obrotu elementów ruchomych względem nieruchomych stosuje się łożyska.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_8

Przekładnie mechaniczne cz.2

Przekładnie zębate znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich dziedzinach techniki i stanowią obecnie najliczniejszą grupę przekładni mechanicznych. Główną zaleta jest możliwość przenoszenia bardzo dużych mocy w szerokim zakresie (do kilkudziesięciu megawatów) jak i do przekazywania ruchu obrotowego w mechanizmach precyzyjnych. Zalety ogólne to stałe przełożenie, wysoka sprawność (do 99% dla pojedynczych przekładni), zwartość konstrukcji, mniejsze naciski na wały i łożyska, niezawodność działania.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_9

Przekładnie mechaniczne

Ruchem, który najczęściej jest realizowany w maszynach i urządzeniach jest ruch obrotowy i prostoliniowy. Żeby móc wykonywać jakikolwiek ruch – potrzebujemy jakiegoś napędu, który będzie interesujący nas ruch generować. Załóżmy, że na wejściu naszego układu jest silnik elektryczny, który posiada obracający się wał silnika – jest to wał czynny.

...

Czytaj dalej →
jpg_art_10

Gwinty i metody ich wykonywania

Połączenie gwintowane są połączeniami rozłącznymi kształtowy, które są najczęściej stosowanymi w budowie maszyn, urządzeń i nie tylko. Zasadniczym elementem połączenia gwintowanego jest łącznik, który najczęściej jest śrubą z gwintem zewnętrznym i nakrętki z gwintem wewnętrznym. Połączenie ze sobą obu gwintów łącznika tworzy połączenie gwintowane. Połączenie gwintowane  dzieli się na pośrednie i bezpośrednie.

...

Czytaj dalej →