Frezowanie cz.2

Autor mechanika-obrobka.pl


Napisane 2017-09-28 21:02:48


Frezowanie cz.2

Do kolejnych podstawowych narzędzi frezarskich możemy zaliczyć frezy:

  • Tarczowe do wykonywania kanałów, podcięć. Jednolite bądź składane z płytkami wymiennymi.

frez tarczowy
Frez tarczowy

  • Piłkowe – służą głownie do przecinania i wykonywania nacięć.
  • Kształtowe – narzędzia specjalne, ukształtowane ostrza odwzorowują kształt narzędzia w przedmiocie obrabianym.
  • Frezy kształtowe modułowe są wykorzystywane do kształtowania wrębu koła zębatego.

frez modułowy
Frez kształtowy modułowy

  • Ślimakowe frezy są wykorzystywane do wykonywania kół zębatych metodą obwiedniową.

frez ślimakowy
Frez ślimakowy

  • Głowice frezarskie – bardzo szeroko stosowane, ze względu na możliwość wymiany zużytych płytek i bardzo duże zróżnicowanie geometryczne.

głowice frezarska
Głowica frezarska

Mocowanie narzędzi frezarskich

Montaż narzędzi zależy od ich konstrukcji. Narzędzia są mocowane we wrzecionie frezarki, które najczęściej posiada dokładnie wykonane gniazdo stożkowe i powierzchnie walcowe. Odpowiednie elementy, czyli kamienie zabierakowe mocowane mechanicznie za pomocą wkrętów, mają za zadanie przenoszenie momentu obrotowego z wrzeciona na narzędzie. Większość frezów typu frez tarczowy, posiada cylindryczny otwór oraz rowek na wpust, takie frezy mocuję się za pomocą trzpieni frezarskich.

Frezy walcowo czołowe, montuje się za pomocą krótkich oprawek, które są montowane we wrzecione jak trzpienie frezarskie. Możemy posiadać jedną oprawkę, do której zamocujemy dużo mniejszych narzędzi takich jak frezy palcowe, wiertła, pogłębiacze itd. - wykorzystuję się w tym celu tulejki redukcyjne.

oprawka narzędziowa
Oprawka do narzędzi

Mocowanie przedmiotu obrabianego na frezarce

Przedmiot obrabiane są mocowane na stole frezarskim. Stół posiada rowki o przekroju teowym, w które są wprowadzane specjalne śruby, nakrętki, podkładki itd. Przedmioty mogą być mocowane również za pomocą imadła czy specjalnych uchwytów, które są zamocowane na stole. Nie ważne jak zamocujemy przedmiot obrabiany, ważne żeby był zamocowany odpowiednio sztywno i w sposób umożliwiający wykonanie operacji obróbczych. Nie chcemy podczas wiercenia przejechac przez detal i wjechać wiertłem w stół.

imadło maszynowe
Imadło maszynowe

stół teowy
Stół teowy umożliwiający ruch w dwóch kierunkach

Podzielnica uniwersalna

Podzielnice przeznaczone są do obróbki przedmiotów o bardziej skomplikowanej geometrii. Przedmitów wymagających podziału obwodu okręgu na równą lub nierówną ilość części. Możemy dzięki podzielnicy frezować rowki na powierzchni walcowej, nacinać żeby koła zębatego metodą kształtową, a także frezować rowki wiórowe w narzędziach skrawających. W skrócie - podzielnica pozwala nam na obrót zamocowanego na niej przedmiotu o interesujący nas kąt.

Działanie podzielnicy jest stosunkowo proste. W większości przypadków w środku takiej podzielnicy znajdziemy przekładnie ślimakową, którego ślimacznica posiada 40 zębów. Co to oznacza? Zęby wykonać pełny obrót detalu na niej zamocowanego - musimy obrócić pokrętło 40 razy. Obrót o kąt 180stopni? To 20 obrotów pokrętłem. A co w przypadku dużo mniejszego podziału kątu obrotu? Wykorzystuje się otwory na tarczach. Załóżmy, że mamy wykonać obrót tarczy o 3 i 10/15  obrotu. Szukamy wtedy tarczy, na której okręgu znajdziemy 15 otworów i za pomocą blokujących wskazówek wykonujemy 3 pełne obroty i obrót o 10 otworków z 15, które są na okręgu tarczy.

podzielnica uniwersalna
Podzielnica uniwersalna

Podział i budowa frezarek

Frezarki posiadają niezależny napęd ruchów posuwowych, budowane są w wielu odmianach konstrukcyjnych, wśród których najbardziej rozpowszechnione są frezarki:

  • wspornikowe,
  • bezwspornikowe,
  • wzdłużne,
  • kopiarki.

Frezarka wspornikowa – cechą konstrukcyjną jest wspornik, który może się pionowo przesuwać po prowadnicach stojaka. Na wsporniku usytuowany jest stół krzyżowy lub krzyżowo – skrętny. Są najpowszechniej używanymi frezarkami z ogólnego przeznaczenia. Frezarki wspornikowe służą do obróbki małych i średniej wielkości przedmiotów. W zależności od usytuowania osi wrzeciona rozróżnia się poziome lub pionowe.

budowa frezarki
Budowa frezarki wspornikowej – 1 – korpus, 2 – podstawa, 3 – wspornik, 4 – sanie poprzeczne stołu, 5 – stół, 6 – belka przesuwna, 7 – podparcie trzpienia, 8 – wrzeciono

Frezarka bezwspornikowa – w porównaniu z frezarkami wspornikowymi odznaczają się dużo większą sztywnością dzięki czemu można na nich obrabiać przedmioty o większych gabarytach i masie oraz z użyciem większych prędkości skrawania. Frezarki te wyposażone są w przesuwny stół krzyżowy, usytuowany na łożu. Wrzeciennik może przesuwać się pionowo po prowadnicach umieszczonych na stojaku. Nie posiadają wspornika, czyli stół może wykonywać ruch wzdłużny i poprzeczny, bez ruchu pionowego.

budowa frezarki
Frezarka bezwspornikowa

Frezarka wzdłużna – cechą charakterystyczną jest stół przesuwny jedynie w kierunku wzdłużnym oraz przesuwne wrzecienniki i wysuwne wrzeciona. Droga przesuwu stołu jest nie mniejsza od długości samego stołu. Frezarski wzdłużne budowane są jako jednostojakowe i dwustojakowe. Ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów uzależnioną od szerokości stołu dzielimy je również na lekkie i ciężkie. Na frezarkach ciężkich istnieje niekiedy możliwość wiercenia i wytaczania.

Frezarka kopiarka są przeznaczone do obróbki przedmiotów o złożonych kształtach, metodą odtwarzania kształtu wzornika. Głównym zadaniem tych frezarek jest obróbka matryc, tłoczników, krzywek, łopatek turbinowych itd. Większość frezarek kopiarek ma budowę zbliżoną do budowy frezarek wspornikowych.

< Wróc do poprzedniej strony artykułu