Autor mechanika-obrobka.pl
Napisane 2017-12-05 12:59:45
Są to urządzenia służące do przekazywania energii z miejsca jej wytwarzania (np. pompy) do urządzenia napędzanego (np. siłownika). Oczywiście w tych napędach czynnikiem przenoszącym energię jest ciecz. Zasada działania napędu hydraulicznego jest oparta na prawie Pascala, które dotyczy równomiernego rozchodzenia się ciśnienia w cieczy. Są to napędy wykorzystywane najczęściej do wykonywania ruchu prostoliniowego.
Schemat napędu hydraulicznego
Zalety napędów hydraulicznych:
Zastosowanie hydrauliki – olbrzymie siłowniki o bardzo dużych siłach działania
Wady napędów hydraulicznych:
Podziałów napędów hydraulicznych jest dużo, jednym z najważniejszych podział napędów hydraulicznych jest podział na napędy:
Oraz podział na układy otwarte i zamknięte:
Przykładowy układ otwarty napędu hyraulicznego 1 – siłownik, 2 – zawór rozdzielający, 3 – zawór bezpieczeństwa, 4 – pompa główna, 5 – zbiornik główny, 6 – zawór dopełniający
Elementem wejściowym w układach hydraulicznych jest pompa wyporowa napędzana np. silnikiem elektrycznym lub spalinowy. Pompa generuje energię hydrauliczną cieczy. Możemy wyróżnić pompy rotacyjne i tłoczkowe w zależności od sposobu ich działania.
Elementem wyjściowym są silniki lub siłowniki hydrauliczne, które spełniają zadanie odwrotne od pompy. Zamieniają dostarczoną energię hydrauliczną cieczy na energie mechaniczną. Ich budowa i systematyka może być identyczna jak w przypadku elementów wejściowych. Bardzo często wykorzystywane są napędy tłokowe – umożliwiające w łatwy sposób wykonywać ruchy prostoliniowo-zwrotne. Najczęściej budowane z ruchomym tłokiem i nieruchomym cylindrem – ale są też siłowniki o działaniu odwrotnym. Można wyróżnić podział na siłowniki jednostronnego i dwustronnego działania.
Siłownik hydrauliczny
Elementami sterującymi w hydraulice są zawory. Rodzaje zaworów hydraulicznych:
W porównaniu do napędów pneumatycznych – hydraulika jest:
Miejsce na Twoją reklame.