Autor mechanika-obrobka.pl
Napisane 2017-10-23 18:06:36
Są to odpowiednio współpracujące części mechanizmów, które pozwalają na zmianę położenia elementów prowadzonych. Połączenie prowadnicowe składa się z prowadnicy i prowadnika, najczęściej realizują one ruch prostoliniowy. Ze względu na dużą ilość kryteriów, podziałów prowadnic jest kilka. Warto pamiętać, że podstawowym warunkiem doboru prowadnic są siły i momenty (nośność prowadnicy) jakie będą działać na prowadnice. Na stronach producentów prowadnic można znaleźć bardzo duże zróżnicowanie w ofercie, ze względu na bardzo szeroki zakres wykorzystywania prowadnic w różnych dziedzinach przemysłu i nie tylko.
Ze względu na rodzaj występującego tarcia, można wyróżnić rodzaje prowadnic:
Podział ze względu na zastosowanie w maszynach i obrabiarkach wygląda następująco:
To proste konstrukcje (kontakt bezpośredni), w których występuje tarcie ślizgowe pomiędzy współpracującymi powierzchniami prowadnicy i prowadnika (wózka).
Prowadnice ślizgowe
Prowadnice te cechują się prostą konstrukcją, dużą sztywnością, wysokim współczynnikiem tarcia (nawet do 0.3) i dosyć szybkim zużyciem, narażone są również na korozję i zanieczyszczenia. Sama prowadnica (szyna profilowa) może mieć różny kształt, który ma wpływ na dokładną specyfikację danej prowadnicy.
Bardzo często można spotkać prowadnice, których szyna profilowa jest wykonywana na kształt litery ‘X’.
Prowadnica ślizgowa – szyna na kształt litery ‘x’
Prowadnice tego typu są wykonywane z pewnym luzem, dzięki temu powierzchnia kontaktu elementów współpracujących jest ograniczona – przyjmuje się kontakt punktowy. Przy odpowiednim pasowaniu (H7/f7) można uzyskać bardzo dobrą zbieżność – niepotrzeba smaru stosować podczas ich pracy.
Budowa prowadnicy walcowej
Prowadnica liniowa – walcowa
Taki rodzaj jest szeroko stosowany w mniejszych urządzeniach i drobnych mechanizmach, gdzie występują małe wartości sił. Prowadnice tego typu zapewniają powierzchniowy rodzaj kontaktu pomiędzy prowadnicą i elementem prowadzącym. Stosowane są np. w urządzeniach bardzo precyzyjnych. Najprostszym przykładem zastosowania takich prowadnic jest suwmiarka.
Model prowadnicy pryzmatycznej
Zastosowanie prowadnicy ślizgowej pryzmatycznej – precyzyjne urządzenie pomiarowe – suwmiarka
Opory ruchu powstają w wyniku działania sił tarcia, a wartość siły tarcia zależy od działającego nacisku oraz współczynnika tarcia. Dlatego zmniejszenie współczynnika tarcia ma w przypadku prowadnic pozytywne znaczenie. Im mniejsze opory ruchu, tym ruch jest bardziej płynny, elementy się mniej zużywają a to wszystko przekłada się na dużo większą żywotność elementów. Przykładowe metody zmniejszenie wartości współczynnika tarcia:
Przejdź do następnej strony artykułu >
Miejsce na Twoją reklame.